İngilizce Özel ders, Çağdaş İngilizce Hakkında Bilgiler

İngilizce Özel Ders, Çağdaş İngilizce Yazısı

1 –  İngilizce Özel Ders ( Birebir İngilizce Özel Ders )
2 – İngilizce Özel Ders ( 4 Kişiden Oluşturulan Gruplarla İngilizce Özel Ders )

İngilizce özel ders, çağdaş İngilizce eleştirileri yapılırken ve İngilizce özel ders, çağdaş İngilizce hakkında bilgiler verilirken, giderek çağdaşlaşan vede dahada gelişen İngilizce hakkında yazı yazmamak nasıl bir yanılgı oluştururdu acaba ? Çağdaşlaşmanın  İngilizce özel ders almakla eş değer olduğunu anlamakta geç mi kalındı ? Çağdaşlaşan ülkemizde İngilizce  eğitiminin de çağdaş bir şekle dönüşmesi kaçınılmaz. İnsanların giderek geliri , buna paralel olarak bilinci vede  eğitime olan ilgisi  de  artınca, tüm bunların doğal sonucu olarak, İngilizce öğrenmek için mutlaka İngilizce özel ders, çağdaş İngilizce   alınması gerektiği olgusu da kafalara yerleşmekte. İngilizce öğrenmenin de çağdaşlaşmak için şart olduğu anlaşıldı. Çağdaş olmak için İngilizce bilmek mi gerekir yoksa tersine çağdaş olan  İngilizce bilir şeklinde bir sav toplum içinde konuşulmaya başlandı.

Kalabalık gruplarla dersler alarak İngilizce  öğrenmek asla mümkün değil. Bunu yaşayarak nerede ise herkes gördü ve öğrendi. Kalabalık gruplarla ders yaparak İngilizce  öğrenmek sadece , ana dili İngilizce olan bir ülkede gerçekleştiğinde mümkün olabilir. Zira, alınan kursların dışında kalan saatlerde de toplum içinde olunduğundan ve sürekli İngilizce konuşmak zorunluluğu dil öğrenme nedeni olabilir. Ama, burada Türkiye de bu imkansız. Çünkü, İngilizce kurslar bittikten sonra toplum içinde yaşanmaya başlandığında Türkçe konuşma mecburiyeti var. Kalabalık gruplarla öğrenilen İngilizce birkaç kelimede bu süre içinde unutulur.

Ayrıca, kalabalık gruplarla yapılan eğitimlerde, sınıf içinde ders sırasında her öğrenciye düşen zaman hesaplandığında bu işin olmayacağı daha iyi anlaşılır. Dersler 40 dakika olduğuna göre, sınıf sayısına bölününce adam başına ya 3 yada 4 dakika düşer. Yani öğrenci, 40 dakikada ancak 4 dakika ders almış olur ki zaman, zaman sınıf ortamının çocuklaşmaya çok elverişli olmasından ötürü konuşmalar, gülüşmeler de hesaplandığında, ders süresi 4 dakikayı bile bulmaz. Bu şekilde İngilizce  öğrenmek mümkün mü ? Mümkün olduğunu düşünen varsa, bana bu koşullarda dili  öğrenmiş takır, takır konuşan, yazan, dinlediğini anlayan birini gösterebilir mi acaba ? 

İşte tüm bunlar nedeni ile çağdaşlaşmak biraz para harcamak ve geleceğe yatırım yapmak gerekir. Çünkü, eğitime para harcamak ülkemizde pek yaygın bir durum olmadığı gibi alışılmış bir durum da değildir. Türk insanı yıllarca devlet okullarında para ödemeden okumaya alıştığından bu gibi İngilizce özel ders, çağdaş İngilizce  durumlarında biraz çekingen ve donuk davranıyor ama bilinen bir gerçek var. Okullarda çeşitli haklı nedenlerden ötürü  İngilizce  öğrenilmiyor veya öğretilmiyor.