İngilizce dersinin amacı ne olmalı konusundaki tartışmalarda İngilizce dersinin amacı ne olmalı için söylenecek tek söz öğrenmek.

İNGİLİZCE DERSİNİN AMACI NE OLMALI

İngilizce Dersinin Amacı Ne Olmalı Sorusuna Yanıt

1 – İngilizce Dersi ( Birebir özel İngilizce Dersi )
2 – İngilizce Dersi ( 4 Kişilik Gruplarla İngilizce Dersi )

İngilizce dersinin amacı ne olmalı konusundaki tartışmalarda İngilizce dersinin amacı ne olmalı için söylenecek tek söz okullarda uygulanması gereken müfredatın içinde İngilizce dersi de vardır. Ama uygulanan  bu İngilizce dersinin amacının ne olduğunu kimse bilmez ve anlayamaz. İnsanlar İngilizce öğrenmek amacı ile kursa gider çünkü hedefinde olan  İngilizce kurslarda mevcuttur. İngilizce dersinin amacı ne olmalı şu halde elbette İngilizce öğrenmek olmalı, bu nedenle kendilerini geliştirmek amacı ile İngilizce kursuna giderler. Kısaca, İngilizce  öğrenmek amacı mevcuttur fakat  acaba bu amaca ulaşılır mı ? Bu sorunun tek cevabı var “ HAYIR “ . Yani ülkemizde İngilizce dersinin amacı ne olmalının karşıtı İngilizce  sanki  öğretmek amacı ile hazırlanmış  değil de İngilizce dersinin amacı ne olmalı için öğretmemek üzere düzenlenmiş bir İngilizce Dersinin Amacı Ne Olmalı sorusuna zıt plan ve program. Zira, İngilizce dersinin amacı ne olmalı  konusunda görünürde amaç  sanki İngilizce öğretmek gibi görünse ve davranılsa da  , uygulamada öyle garip olaylarla karşılaşılır ki , sanki İngilizce dersi insanları oyalamak veya vakit geçirtmek  üzere  koymuşlar ya da kandırmak  için oyun oynuyorlar. Eğer bu konuda zayıfsan ve başaramayacağına inanıyorsan İngilizce  ders koyma. İngilizce dersinin amacı ne olmalı konusunda eksiğiniz varsa  bırakalım her kes kendi olanakları ölçüsünde bir yerlere gitsin öğrenmeye çalışsın. Yada özel sektöre bu İngilizce dersini devredin. Onlar açtıkları okullar ve İngilizce kurslarıyla bu işi çözsünler fakat devletin çok sıkı denetimi ve gözetimi  altında yapılsın bu iş. İngilizce dersinin amacı ne olmalı konusundaki tartışmalarda İngilizce dersinin amacı ne olmalı için söylenen bu fikre karşı çıkanlar olabilir ama unutmayalım ki özel sektör kuruluşları da bu ülkenin insanlarından oluşur. Bu eğitime özgü özel bir yasa hazırlanarak ve uygulamaya konarak , uygun meblağlarla bu işi belki onlar İngilizce dersinin amacı ne olmalı konusundaki tartışmalarda İngilizce dersinin amacı ne olmalı konusunu  çözer. Zira, anlaşıldığı kadarı ile bugüne kadar gördüklerimiz ile İngilizce dersinin amacı ne olmalı konusunu devlet çözemeyecek gibi görünüyor. Ülkemizde yıllarca, ilköğretim, orta öğretim ve üniversite eğitimi alan ve yıllarca İngilizce dersi gören çocuklarımızın bu dili bilmediklerinden çoğu iş kapısından geri döndüklerine tanık oluyoruz. Durum böyle iken bu eğitimi özel sektöre verelim çözsün fikrine karşı çıkmanın mantıklı bir yanı olamaz. Ülkemizde, okullarda en fazla öğretmen açığı İngilizce dersinde mevcut. Binlerce İngilizce öğretmeni kadro bekliyor ve bakanlık tayinleri yapmıyor veya bazı koşullar nedeni ile bilerek ve isteyerek olayın üzerine gidemiyor her nedense. Her halde mantıklı bir açıklaması vardır kendi bildikleri. Koşullar böyleyken İngilizce ders açığı nasıl kapatılacak acaba ?

Amaçtan Sapma

Eğer İngilizce dersinin amacı dili eksiksiz ve tam olarak öğretmekse, bu İngilizce dersinin amacı ne olmalı  sorununun amaca yönelik tüm gereken koşullarının yerine getirilmesi, eksikler varsa, eksiklerin tamamlanması gerekir. Yeterli hazırlıklar ve eksik olan İngilizce  donanımları tamamlanmadıkça, gereken önlemler alınmadıkça ve iyi yetiştirilmiş öğretmeyi bilen öğretmenler bulunmadıkça İngilizce dersinin amacı ne olmalı konusundaki tartışmalarda İngilizce dersinin amacı ne olmalı için söylenecek tek söz okullarda uygulanması gereken müfredatın içinde İngilizce dersi de vardır. Ama uygulanan  bu İngilizce dersinin amacının ne olduğunu kimse bilmez ve anlayamaz. bu tür bir eğitimin kaliteli bir biçimde yapılması  imkansızdır.