ÖZEL İNGİLİZCE KURSU, İNGİLİZCE KURS PROGRAMI  

Özel İngilizce Kursu, İngilizce Program İçeriği

1 –   Özel İngilizce Kursu ( Bireysel  Özel İngilizce Kursu )
2 – Özel İngilizce Kursu   ( 4 kişilik gruplarla yapılan  Özel İngilizce Kursu )

Bugün  Özel İngilizce Kursu, İngilizce kursu ve İngilizce eğitim sektörü en çok “ hayal ticareti ” yapılan sektörlerden  birisi hâline dönüşmüştür. Özellikle  İngilizce bilmenin gittikçe daha fazla önem kazanarak yaygınlaşması , insanların bu konuya zaman ayırmakta cimri davranmaları ve bu nedenle  ivedi çözümler aramaları vs gibi hallerden dolayı,  hayal ticareti satışları iyice arttı! Bir gün ofisimde intenette gezerken gördüğüm bir Özel İngilizce Kursu, İngilizce reklam bandı ve üzerinde ” 6 ayda garantili  İngilizce !” ifadesi yazılı bulunan reklam yazısını görünce hayretler içinde kalmıştım! Fakat bu Özel İngilizce Kursu, İngilizce ilanını veren kişinin aslında biraz insaflı olduğunu daha sonra anladım! Zira bazı kurslar, öğrenciyi 5 ayda başlangıç düzeyinden alıp, ileri düzeyin kapısına getirebileceklerini ileri sürmekte ve bu konuda ısrar etmekteler. Bana göre bu sav, çağımızın en büyük ve ne yazık ki bu ülkede görmekten üzüntü duyduğum “madrabazlıklardan” birisidir. Matrix filminde becerilerin beyne yüklenmesi bile daha gerçekçidir. Çünkü orada uyanıkken rüya görmek-“Lucid Dreaming” vardır ve filmin öngördüğü bu mantık biçimiyle her şeyin olması olasıdır. İhtimal hesaplarına sığan bir düşünce tarzıdır.. Özel İngilizce Kursunda 5 ayda İngilizce” öğretmeyi becerebilseydik, ben kendim-bizzat ve İngilizce öğretmek için yıllarca uğraştığım öğrencilerim beraberce Avrupa Birliği’nin kapısına dayanıp, bizi birliğe göstermiş olduğumuz bu başarıdan dolayı almak zorunda olduklarını söylerdim! Ve onlar da bu başarımızla eminim ki bu teklifimi kabul ederlerdi!

Tefsir yazarı Elmalılı Hamdi Yazır’ın 6 ayda, Fransızca’da ve ileri düzeydeki bilimsel metinleri okuyacak düzeye geldiği söyleniyor. Ama onun sıra dışı bir alim olduğunu, yabancı dil öğrenmeye ve genel anlamda öğrenmeye alışık olduğunu ve bu 6 aylık süre içinde sadece okumayı önemseyip-öğrendiğini unutmayalım. İngilizce öğrenmeye yeni başlayan bir kişi, 5 ay boyunca yemeden-içmeden çalışsa bile, bu sürenin sonunda İngilizceyi upper-intermediate-orta üstü düzeyde öğrenmiş bir hâle gelmesi bir mucize olur. Mucizelerde çağımızda geçerli değildir.Hele bütün becerileri edineceği iddiası komiklikten öte bir saçmalıktan başka bir şey değildir. Çünkü diller beceridirler, sadece bilgi değildirler. Zihnin ve kalbin zamana ihtiyacı vardır. Bir öğrencim bu tür bir kursla görüşmeye gitmiş ve görevliye:“Sisteminiz mucize öneriyor” deyince, ona “mucize sizsiniz” denmiş. Şimdi soruyorum, mucize iddiası kimdedir? Öğrencide mi, yoksa 5 ayda İngilizce öğreteceğini söyleyen kurumda mı? Tabi ki bu da bir tür kılıftır. Bir süre sonra öğrenci doğal olarak başarısız olunca, “ suç bizde değil , siz mucize olmayı başaramadınız!” denecektir.


Konuya “şarlatanlık” deyişimi açayım: En baştan başlayıp 5 ayda bu düzeyde İngilizce öğrenmiş bir tek öğrencileri var mıdır? Ayrıca şu örneği de düşünün: Sizin konuştuğunuz Türkçeyi demiyorum, söz gelimi 15 yaşındaki bir çocuğun Türkçesini bir İngiliz’e Türkiye’de, bütün işi bu olmak şartıyla ve bütün, kinetik, işitsel, görsel vs araçları kullanarak 5 ay sonra kullanabileceği şekilde öğretmeye çalışın, bakalım ne oluyor ve nasıl bir sonuç alıyorsunuz? Burada en içerlediğim şey de NLP gibi insanlık için büyük bir kazanım olan bir sistemin bir reklâm çağrışım maddesi olarak kullanılması, “sihirli çubuk” gibi sunulması ve bu şekilde yıpratılmasıdır. Evet NLP, sağlıklı, kısa ve verimli yollar vaat eder, ama mucize yaratma sözü vermez!

Sihirbazlarla ilgili fotoğraflara  bakarak  sihirbazlar hakkında olumsuzluklar  düşünülmesin lütfen! Onlarda saygı duyulması gereken bir meslek erbabıdırlar ve mesleklerini en iyi biçimde ellerinden geldiğince icra ederler  çünkü işlerinde bir emek ve ustalık vardır. Gözlerimizi yanıltıp, şapkalarından tavşan vs çıkarmaları da hoşuma gider. Çünkü bizi yanılttıklarını zaten söylüyorlar ve biz de bunu kabul ediyor, parasını verip onları seyrederken şaşırıp-eğleniyoruz. Ama 5 ayda İngilizce öğretebileceğini iddia etmek, şapkadan dinazor çıkaracağını iddia etmekten farksızdır! Hadi şapkayı büyük yaptırmak mümkün ve ben bunu anlarım, ama dinazoru nereden bulacaksın da şapkadan çıkaracaksın!


Özel İngilizce Kursu, İngilizceBazı  Özel İngilizce Kursları, dikkat çekmek için ilginç başlıklar atabiliyorlar. Bunu anlayabiliyorum, çünkü kalabalık enformasyon akışı içinde dikkat çekmeye ihtiyaçları var. Fakat incelediğimizde bana oldukça akılcı gelen kamp yapma-odaklanma yöntemini kullanıyorlar. Özel İngilizce Kursu, İngilizce kursundaki Düzey belirleme sınavı sonucunda öğrencileri düzeyleri hemen hemen aynı olan diğer öğrencilerle Özel İngilizce Kursu, İngilizce kursunda bir araya getirerek, bir hafta boyunca kurum içinde kalmalarını sağlayıp, bu şekilde onlara İngilizceye yoğun bir biçimde odaklanma şansı vermektedirler. Bu Özel İngilizce Kursu, İngilizce kursu ve İngilizce eğitim yöntemini tutarlı buluyorum: Çünkü öğrenci bir hafta boyunca İngilizce ile ilgileniyor; elbette her şeyi öğrenmiyor, ama konuya odaklanabiliyor, İngilizce ile ilişkisini pekiştirip onu yeniden tanımlayabiliyor ve tabîi ki İngilizcesini geliştirmiş oluyor.

 Bir insanın İngilizce konuşulmayan bir ülkede Özel İngilizce Kursu, İngilizce kursu ile ileri düzeyde İngilizce öğrenmesi, en azından 2 yılını alır. Ama bu sizi ürkütmesin, çünkü iki yıl çabuk geçer. Kısa yollar aramaktan konuya eğilmeye fırsat bulamayan kişilerin, çok daha fazla zamanı boşa geçirdiklerini sık sık görüyorum. Ayrıca her zaman söylediğim gibi, İngilizce öğrenmek bazen zor gelebilir, ama bu süreç, sadece sonunda değil yol boyunca da ödülleri olan bir süreçtir. Yani bu iki yılın, 5., 10. veya 16. ayında da meyvelerini toplamaya başlarsınız. Bu da size devam etmek için gerekli olan enerjiyi verecektir. sabrın sonu selamettir sözünü aklınızdan çıkarmazsanız oldukça rahat edersiniz.

 

 

Leave a Comment