İngilizce, isimler ile sokakta yürürken nereye bakarsan bak karşılaşabilirsin.

İngilizce Programı

İNGİLİZCE VE İNGİLİZCE1 –   İngilizce Özel ders ( Bireysel – İngilizce Özel ders )
2 –   İngilizce Özel ders – 4 kişilik gruplarla yapılan  İngilizce Özel ders )

 

GENEL GÖRÜNÜM

İngilizce, isimler ile sokakta yürürken nereye bakarsan bak karşılaşabilirsin. Dükkanların % 90 İngilizce isimlerle açılmış. Cep telefonu reklamlarını yada elektronik bir aracın satış reklamında yer alan sözlerin bir kısmı Türkçe ise diğer kısmı İngilizce, özellikle de satılan aygıtın ayrıntılarını veren bölümler İngilizce. Gece kulüpleri eğlence yerleri ve buna benzer kafeler restaurantlar çoğunun ismi İngilizce. Bakırköy de İncirli caddesinden yukarı yüründüğünde yeni açılan bir çok kafe ve çoğunun ismi İngilizce. Ama bazı isimler var ki, İngilizce bilmeyenler tarafından yazılmış olan çok komik. Örneğin cadde boyunca yürürken bir erkek kuaförü var ki ismi” difference kuaför “. Herhalde farklı kuaför anlamını vermek istemişler ama “”difference ” kelimesi ” fark ” anlamına gelir. Bu nedenle İngilizce isim çok komik bir anlam kazanmış.” Fark kuaför ” olmuş. Aslına bakacak ve araştıracak olursak ” kuaför ” kelimesi de İngilizce bir kelime değil. Fransızca. Böylece İngilizce bir kelimenin yanına Fransızca bir kelime eklenerek hem İngilizce diline hemde Fransızca diline ihanet edilmiş.  1960 yıllarında ve o yıla kadar yurdumuzda yabancı dil eğitiminde Fransızca tercih edilir ve Fransızca okutulan sınıflar dolduğunda İngilizce sınıflarına kayıt yapılırdı ve durumdan veliler memnun olmazdı. Herkes çocuklarının İngilizce değil Fransızca eğitim almasını isterdi. İngilizce eğitim verilen sınıflara kayıt olanlara acınarak bakılırdı. Peki ne oldu da İngilizce bu kadar önem kazandı ve sadece yurdumuzda değil tüm dünyada büyük bir hızla yayıldı. Amerika birleşik devletleri gittikçe artan gerek askeri gerekse ekonomik gücü ile tüm dünyada etkinliğini arttırmaya başlayınca ve tüm yeni buluş ve icatlar Amerika tarafından yapılarak tüm dünyaya sunulunca buna bağlı olarak Amerikanın ana dili olan İngilizce dünyaya egemen olmaya başladı.
İngilizce Eğer bir doktorsanız  ve mesleğinizde kariyer yapmak istiyorsanız, dalınızla ilgili bir çok İngilizce bilimsel makale okumak ve izlemek zorundasınızdır. Eğer okumak zorunda olduğunuz bu bilimsel makalelerin % 90 ı İngilizce dilinde yazılmışsa ve sizde İngilizce bilmiyorsanız nasıl bir gelişme gösterebileceğiniz kesinlikle tartışma konusu olur.
Son zamanlarda internetin yaygınlaşması ile ortaya çıkan web sitesi yapımı ve yazımı konusunda eğitim alan ve bu dallarda çalışmalar yapanların, dünya dili olan İngilizce bilmemesi halinde,en azından bu konu ile ilgili İngilizce mesleki terim ve kelimeleri bilmemesi halinde bu insanların nasıl çalışabilecekleri elbette sorgulanır. Millet İngilizce ile yatmış İngilizce ile kalkmış.

Ülkemizde özellikle özel ve ciddi üniversitelerde yer alan İngilizce branş eğitimleri de düşünülecek olursa, ciddi bir İngilizce eğitimi almak ve iyi bir meslek sahibi olarak iyi kazançlar elde etmek isteyenlerin kesinlikle İngilizce bilmesi gerektiği ve bu İngilizce eğitime daha ilköğretim ve orta öğretim sıralarında eğilmesi ve İngilizceye başlaması vede İngilizce için gereken ciddiyeti ve duyarlılığı göstermesi elzemdir.

 

Leave a Comment