İngilizce özel derste hocanın rolü başarıda, çok önemli bir yer tutar. İngilizce özel ders alan öğrencinin İngilizceyi öğrenebilmesi belli bir oranda İngilizce özel derste  hocanın rolüne bağlıdır.

İngilizce Özel Derste Hocanın Rolü Başarıda Nedir ?

İngilizce Özel Derste Hocanın Rolü Önemli mi

1 –   İngilizce Özel ders ( Bire bir – İngilizce Özel ders )
2 –   İngilizce Özel ders – 4 kişilik gruplarla yapılan  İngilizce Özel ders )

İngilizce özel derste hocanın rolü başarıda, çok önemli bir yer tutar. İngilizce özel ders alan öğrencinin İngilizceyi öğrenebilmesi belli bir oranda İngilizce özel derste  hocanın rolüne , tutumuna, davranışlarına, yeteneğine  bağlıdır demek hiçte yanlış olmaz.

Zira, İngilizce öğrenmek için ders almaya gelen öğrencinin, yeteneklerini , kapasitesini ve algılama gücünü anlamak ve İngilizce özel derste hocanın rolüne bağlı öğrenciye göre bir İngilizce programı yaparak ona göre kişisel bir İngilizce eğitim vermek ve bu verilen İngilizce eğitimin nasıl olması gerektiğine nasıl bir yol izleneceğine ne yapılırsa öğrencinin İngilizceyi kavrayabileceğine ve özümseyebileceğine ait kararları vermek İngilizce özel derste hocanın rolünün ve sorumluluk akanının içindedir böylece İngilizce özel derste hocanın rolü ve İngilizce özel derste hocanın sorumluluğu ona aittir.

Hele hiç İngilizce bilmeyen ve seviyesi sıfır olan bir öğrenciye İngilizce özel ders verildiğinde  İngilizce özel derste hocanın Bireysel rolü daha da artar. Çünkü, hiç İngilizce bilmeyen bir öğrenci boş ve bembeyaz bir A 4 kağıdı gibidir ve bu boş kağıt İngilizce özel derste hocanın Kişisel  rolü ile hoca tarafından doldurulacaktır. Her şeyin doğru , düzgün ve düzenli olması İngilizce Özel Derste Hocanın Rolü ve hocanın sorumluluk alanı içindedir. İngilizce yazmayı, İngilizce telaffuzu doğru öğretmek hataya açık kapı bırakmamak gerekir. Çünkü, hiç İngilizce bilmeyenler İngilizceyi ilk öğrenmeye başladıkları anda aynı bebeklerin annelerini taklit ettikleri gibi her konuda İngilizce özel derste hocanın rolü gereği hocasını taklit eder. Bu nedenle de hocanın hiç hata yapma lüksü yoktur. Zira, öğrenci öğrendiği her şeyi ona ders veren hoca gibi yapacak ve İngilizce özel derste hocanın rolü artacak ve öğrenci onu taklit edecektir.

İngilizce Özel Derste Hocanın Rolü İngilizce özel derste hocanın rolü başarıda, bununla da kalmaz. Hoca öğrettiği her satırın, her kuralın, her cümlenin ve her telaffuzun kalıcı olmasını ve öğrencinin gerektiği zaman bunları kullanabilir hale getirmesinden de sorumludur. Öğrettiği İngilizce bilgilerin öğrencide kalıcı olabilmesi ve öğrencinin bu bilgileri gerektiğinde kullanabilmesi için, İngilizce özel derste hocanın rolü işte bu gibi durumlarda da devreye girer ve İngilizce özel ders hocasının özel önlem ve yöntemler uygulaması ve bu kalıcılığı sağlamak için özel İngilizce çalışmaları yaptırması gerekir.

İngilizce özel derste hocanın rolü başarıda çoğalsın ve olumlu sonuçlar alınsın isteniyorsa, özel İngilizce dersi veren hocanın ders verdiği materyalleri çok doğru ve iyi seçmesi gerekir. Zira, kalitesiz içeriği dolgun ve iyi olmayan kitap ve materyaller, kaliteli bir İngilizce eğitimin oluşmasına ve verilen eğitimler olumlu sonuçlar alınmasına büyük engel teşkil ederler. Bu arada İngilizce eğitim alanların yaş ortalamaları da bu kullanılan materyallerin kullanımında etken bir rol oynar. Her durumda ve her yaşta İngilizce eğitimi verilebildiğine göre seçilecek olan materyallerin yaşa göre seçilmeleri de büyük önem kazanır. Burada da sorumluluk hocadadır. Zira, bu kararların hepsini o verecek ve başarıda ya önemli bir rol oynayarak olumlu sonuçlar alınmasına katkı sağlayacak yada yapacağı seçimlerde hata yaparsa başarısızlığın tüm sorumluluğu ona yüklenecek ve karşılığında bedelini her hangi bir biçimde ödeyecektir.

İngilizce Özel Derste Hocanın Rolüİngilizce eğitimde tüm başarının rolü ve tüm başarısızlığı sorumluluğu özel İngilizce dersi  veren hocaya aittir. Zira, İngilizce özel ders olduğu için yapılması gereken konularda bireysel olarak tek başına kararlar almış ve uygulamıştır.Bireysel alınan kararların sorumluluğu da vebali de kararı bireysel alana aittir.

 

 

Leave a Comment