İngilizce Özel Ders Nasıl Verilir ve Hocanın Rolü

İngilizce Özel Ders Nasıl Verilir, Analiz.

1 –  İngilizce Özel Ders ( Birebir İngilizce Özel Ders )
2 – İngilizce Özel Ders ( 4 Kişiden Oluşturulan Gruplarla İngilizce Özel Ders )

İngilizce Özel Ders Nasıl Verilir, konusunda söylenecek ve yazılacak o kadar çok şey varken söze veya konuya nereden başlanması gerektiğini belirlemek çok zor. En büyük ve en nemli özelliği dersin birebir öğrenci ile karşılıklı yapılması şeklinde bir açıklama yapmak en doğrusu ama birebir karşılıklı ders işlemenin de sınıflarda yada kurslarda toplu halde öğrenciye ders anlatmaktan çok farklı yanlarının olduğu da bir gerçek. Karşılıklı özel derslerde , dersi veren hocanın İngilizce’ye çok iyi hakim olması ve ders alan öğrencinin her sorduğu soruyu yanıtlaması ama tatmin edici ve inandırıcı bir biçimde yanıt vermesi çok önemlidir. Bu konu, öğrencinin ders alması ve devam etmesi açısından hoca için yaşamsal bir öneme sahiptir.

İngilizce özel ders nasıl verilir, şeklinde bir araştırma yapılırken  biraz da neden özel ders verilir hususunda araştırma yapmak hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Neden özel ders verilir, açıkça daha iyi bir gelir elde etmek için verilir, değil mi ? O halde, yukarıda konu edilen öğrencinin derse devam etmesi, dersi veren hoca için elbette yaşamsaldır çünkü bu onun mesleğidir paraka kazanmak  zorundadır. Bu zorunluluk da ancak onun özel derste sağlayacağı başarıya bağlıdır. şu halde, hoca dersi öyle bir anlatmalı ki, öğrenci, ders almaya hoca da para kazanmaya devam etsin.

İngilizce özel ders veren hoca bir psikolog hatta ders verirken bir şovmen olabilmeli. İnandırıcılık için bu gibi özellikler taşıması, hoca için şart. Hocanın İngilizce bilgisi çok iyi olsa bile, bu bilgi özel ders verildiğinde öğrenciye aktarılmadığı taktirde pek bilgi öğrenciye aktarıldığı oranda, öğrenci mutlu ve memnun olur yada olmaz. Bu nedenle, hocanın çok bilgili olması elbette bir hoca için olmazsa olmazlardandır ama özel dersin yürümesi için bu bilgisini öğrenciye aktaracak yolları bulması en önemli koşullardan biridir. İşte İngilizce özel ders nasıl verilir sorusunun yanıtı burada gizlidir. her hocanın bilgiyi öğrenciye aktaracağı kendine özgü yöntemi vardır ve hiç biri diğerini tutmaz. Yani, eskilerin deyimi ile her yiğidin yoğurt  yiyişi, bir birinden faklıdır. Onun için özel ders verilirken, şunlar, şunlar yapılmalı demek pek akıllıca ve de doğru olmaz. Mantıklı da değildir.

İngilizce şöyle, şöyle öğretilir ve şunların bunların yapılması gerekir şeklinde bir açıklama yapmak doğrusu yapanı çok zor durumda bırakacak bir açıklama olur. Zira, açıklanan kurallar ger insana ve aklına uymayabilir. Kullanılan vede önerilen bir yöntem başka birine ters gelebilir. Yapılan araştırmalara göre, hiç kimse bir birinin aklını pek beğenmez. Akılları pazara çıkarmışlar satmak için yine herkes gidip kendi aklını satın almış. Demek ki, doğru herkese göre farklı olabilir. O nedenle, İngilizce nasıl öğretilir şeklinde bir sıralamaya kalkmak yanlıştır. Her hoca kendine göre bir yöntem uygular. Hangisin ki daha iyi en iyi gibi bir soruya yanıt vermek gerekirse, hangisinden öğrenci memnun ve mutlu ise vede öğrenebiliyorsa, en iyi yöntem o hocanın uyguladığı yöntemdir.


İngilizce Özel Ders Nasıl Verilir, İngilizce Ayrıca, bu öyle bir konu ki yazılması gereken çok şey bulunabilir. İngilizce öğretilirken sadece hocanın uyguladığı yöntem değil, aynı zamanda öğrencinin de algılaması başka bir sorun. Bakalım her öğrenci diğer bir öğrenciye uygulanarak başarılı olan ve de İngilizce öğretilmesini sağlayan yönteme uyum sağlayarak o da bu yöntemle öğrenebilir mi ? Belki de başarılı olan bir İngilizce öğretme yöntemi başka bir öğrencide işlemeyebilir. O zaman ne yapılmalı ? Burada en önemli görev, özel ders veren hocaya düşer. Hoca, o öğrencinin nasıl İngilizce öğrenebileceğini, deneyimleri ve sezgileri ile bulmalı ve başarılı olmalı. para kazanmak kolay mı ?

Leave a Comment