İNGİLİZCE ÖĞRENME YOLLARI VE SİSTEMİ

İngilizce Öğrenme Yolları Ne

1 –   İngilizce Özel ders ( Bireysel – İngilizce Özel ders )
2 –   İngilizce Özel ders – 4 kişilik gruplarla yapılan  İngilizce Özel ders )

İngilizce Öğrenme Yollarını araştırırken yıllarca öğrenmeye çalıştığımız fakat bir türlü konuşmasını beceremediğimiz İngilizce öğrenmenin en gerçekçi ve basit İngilizce Öğrenme Yolları  nedir? Bu konuda herkes bir şeyler söyler, her yerde bir şeyler okursunuz .. ve hatta çoğumuzun aklı iyice karışmıştır İngilizce Öğrenme Yolları konusuyla alakalı olarak .. Peki bir de bu makaleyi okuyun .. 100 lerce insanı İngilizce Öğrenme Yolları konusunda konuşturmuş bir hocanın kaleminden.çıkmış deneyimli bir  öğretmenin fikrini alın.

Çoğumuzun bildiği üzere şu anda mekteplerimizde İngilizce  konuşma becerisi verilememektedir öğrencilere.

SKYPE İNGİLİZCE

Bu anlayışla önümüzdeki 100 senede de bu eğitimin doğru bir biçimde yapılabilmesi güç görünmektedir bunun başarılabilme ihtimali kanımca sıfırdır .. Diğer taraftan senede 10 milyarlarca TL ödenen hususi mektepler de bu ihtiyaca çare  olamamaktadırlar .. İnanması güç geliyorsa eğer lütfen etrafınıza biraz dikkatli bakıp kulak kabartınız .. Hatta ad vermeye gerek yok fakat , ülkenin en popüler  ve pahalı hususi üniversitelerinde bile durum bazı açılardan oldukça benzer ögeler taşır .. Gençler İngilizce konuşmayı öğrenemiyor .. (Dikkat ederseniz İngilizce öğretirim iddiası olan yerlerden bahsediyoruz .. Alman Lisesine bu açıdan değinmiyoruz .. Çünkü o gerçekten de oldukça iyi Almanca öğretiyor öğrencilerine)

Durum bu şekilde iken 2 adet temel nokta üzerinde durarak başlayalım bu konuyu açıklığa kavuşturabilmek açısından.

İNGİLİZCEYİ ÖĞRENEBİLMEK  İÇİN

İyi dil bilgisi bilmek  ihtiyaç mı?

Çok kelime bilmek  ihtiyaç mı ?

Genellikle şöyle bir  hatalı bilgilendirme dolanır hep ortalıkta; İngilizce konuşmak istiyorsan  çok kelime bilmelisiniz.

Hemen şunu düşünelim. Biz Türkçeyi kaç kelimeyle konuşuyoruz sizce? 100 mü, 200 mü? İnanın her gün konuşurken kullandığımız kelimeleri sayarsanız bundan çok çıkmayacaktır muhtemelen (çoğumuz açısından bu geçerli).

Peki  alelade bir İngiliz vatandaşı konuşurken kaç kelime kullanır  sizce ? Keza o da muhtemelen bu civarda kelime kullanmaktadır günlük hayatında . Demek ki “İngilizce konuşmak istenildiğinde çok kelime bilmek” tespiti ve yönlendirmesi pek de DOĞRU DEĞİLDİR.

Şöyle denseydi eğer ifade yerini bulurdu; “İyi veya yüksek seviyede İngilizce konuşmak açısından çok kelime bilmek gerekir”. Ama unutmayın ki biz ilk etapta“derdimizi düzgün bir  lisanla anlatabilecek esas İngilizceden” bahsetmekteyiz.

Burada en mühim nokta da şudur; Bir kelimenin (veya  eylem) anlamını öğrendiniz diyelim. İyi de o kelimeyi bütünce dahilinde kullanabiliyor musunuz  zorlanmaksızın? Cevap hayırsa inanın ki o kelime size ait değildir. Evet bir yerde rastladığınızda ne anlama  geldiğini anlayabilirsiniz doğal ki, kör unutmayınız ki “konuşabilmekten” bahsediyoruz burada. Siz o kelimeyi bütünce dahilinde kullanmayı bilmiyorsanız .. bunu net olarak öğrenmemişseniz, konuşmalarınızda o kelime ile alakalı bir düşünceyi nasıl ifade edeceksiniz. Bu nedenle  yeni bir kelime öğrendiğinizde kesinlikle o kelimeyi bütün bir cümle içinde de kullanma egzersizleri yapın

PEKİ .. GRAMERİN (yani dil bilgisinin) Ehemniyeti  Nedir ?

Diyelim ki kelimeleri öğrendiniz.. Hatta bir sürü deyim öğrendiniz vs vs ..

Peki şimdi bu kelimeleri bir araya getirin de fikrinizi ifade edin,

derdinizi anlatın bakalım karşınızdaki yabancıya .. Nasıl mı ?? 🙂

İngilizce ifadelerdeki kelime gizalamasını,

hangi vakit kalıbını hangi durumda kullanacağımızı,

kelimeleri ve hatta ifadeleri hangi bağlaçlarla bağlayabileceğimiz

öğrenmezsek ifadeyi nasıl kurabiliriz ki ?? İşte bu da dil bilgisi değil de nedir? Bu olmazsa, kelimeler ne işe fayda sağlar ki? O vakit lugat da (sözlük) konuşurdu dile gelip 🙂

Evet .. işte bu nedenden dolayı dil bilgisi mühim değil ifadesi (eğer bir yerlerde duymuş veya okumuşsanız) hatalı bilgilendirme ve yönlendirmedir.

GRAMER OLMAKSIZIN KELİMELERİ CÜMLE HALİNE GETİREMEYİZ

PEKİ .. ÖZETLE İŞİN DOĞRUSU NEDİR ?

Gramer de gereklidir.. Kelime bilgisi de (200-300 en evvellikle kelime rahatlıkla yeter ).

Fakat mühim olan şudur; Gramer kalıbını da öğrendiğimizde onu kullanarak bütünceler yapmalıyız derhal..

Kağıt üzerinde kalmamalı öğrendiğimiz .. “HEMEN KULLANMALIYIZ“ … Yanlış da yapabiliriz.. Peki nasıl anlayacağız .. Kim düzeltecek.. Eğer ders görüyorsak hoca düzeltecek doğal ki .. Yanlışımızı göreceğiz ve aynı hatayı yapmayacağız..

YANİ ÖZETLE

Bilgiyi yükleyeceğiz

Onu kullanacağız

Yanlış Yapacağız (muhtemelen),

Düzelteceğiz ve doğrusunu öğreneceğiz..

Sistemin özü bu ..Çok sade biçimde .. TRIAL & ERROR METHOD desek mi acaba buna 🙂 Yani “Deneme Yanılma” metodu .. İnsanlığın üzerine basarak yükseldiği metod.

Bu durum dil bilgisi dahilin olduğu gibi aynen kelime dahilin de geçerlidir doğal ki .. Yani bir kelime öğrendiğimiz vakit derhal onunla cümleler yapacağız. Yoksa o kelime bizim dahilin yalnızca edilgen bir varlık olur..

Tabii ki ve hi kuşkusuz bu çalışmalarımızda bizi yönlendirecek, bize anında müdahale edecek birinin çok büyük katkısı var .. O kim mi ?? Hoca .. Bunu temin etmek için de bütçe gerekiyor kuşkusuz

Fakat inanınız “ilk başta maliyeti daha çok gibi görünse dahi” birebir çalışma (eğer iyi bir hocaya düşmüşseniz) nihayetinde  çok daha sağlıklı olmakta ve kımatem edilemeyecek kadar iyi netice vermektedir. Bu biçimde kişi nihayetinde aynı parayı (ve hatta belki de daha az) harcayarak İngilizce konuşuyor duruma gelebilmektedir. Kurslarda ise neredeyse 5-10 sene çabaladıktan ve tüm uğraşıların sonucunda maalesef dahil bir şey olamadığını görüp ya havlu atmakta ya da hususi hoca aramaya başlamaktadır nihayet deva olarak.

DİL ÖĞRETEBİLMEK “BİR ANNENİN ÇOCUĞUNA GÖSTERDİĞİ İHTİMAM SABIR VE KONSANTRASYONDAN” FAZLASINI GÖSTERMESİNİ GEREKTİRİR, İYİ BİR ÖĞRETMENİN ÖĞRENCİSİNE…

İngilizce Öğrenme YollarıO çabayı gerçekten birlikte gösterebilmek gerektirir ÖĞRETMEN açısından .. Öyle rastlantı ile Türkiye’ye yolu düşmüş, veya bir Türk ile evlenmiş veya birlikte bir yabancının “ben ne yapsam acaba” deyip de İngilizce öğretmenliğine soyunmasıyla olmuyor bu işler .. Bakınız biçim 1 .. hususi kurslarda sık sık karşılaşıyoruz bu durumlarla .. Ondan nihayetra hanımefendi veya beyefendinin bir biçimde aklına  esiyor .. Ertesi gün hoca yok .. Talebenin durumunu düşünebiliyor musunuz? Bırakın yoğun alaka görmeyi, hoca yok etrafta .. Tam bir güldürü (esasında trajedi doğal) .. z karakter paralar ve emekler ve de en kötüsü vakit uçup gidiyor bu arada ..

Zaten prensip olarak (ve de maalesef) kalabalık gruplar durumunda İngilizce konuşmayı öğrenmek “neredeyse” imkansız.. Çünkü o kadar kişiye aynı konsantrasyonla gereken alakayi gösterebilmek “pratikte” imkan dışı zaten .. Onun dahilin burada hocanın da günahı yok .. Sistemde sorun .

Bakınız birçok kurslarda, hem de yabancı konsolosluğun “bizim yerimiz, oraya gidin” diye tavsiye ettiği yerlerde öğrencileri amaçt basitlıkle bir üst kura geçiriyorlar hep..

Neymiş efendim .. Talebe şimdi “upper intermediate” olmuş .. Bravo vallahi demek şimdi şakır şakır konuşuyor kardeşimiz .. Ama iş başa düşünce  bu işin o kadarda kolay  olmadığı görülüyor ..

Kişiye diyorsunuz ki “Ben işe gitmek istiyorum” de bakayım İngilizce .. Cevap “gak guk.. hım” fduyuru .. güç bela “I want to go to work” ya diyebiliyor ya da diyemiyor ..

Peki diyorsunuz .. “Ben senin işe gitmeni istiyorum” de bakayım ..İnanın kişi “tam bir kilit” .. Yani kişi “I would like you to go to work” diyemiyor … bu sade bütünceyi söyleyemiyor .. Peki kardeşim bu kurs seni nasıl oldu da upper intermediate seviyeye geçirdi .. Daha elementary seviyeyi bile yapamadan sen ??

Cevap çok sade .. Eğer kurs bu kişiye deseydi ki “Siz elementary seviyede konuşmayı öğrenebilmiş değilsiniz henüz .. Maalesef bu seviyeyi bir daha okumanız gerekiyor” doğal ki kişi de şunu diyecekti “Kardeşim ben neden bir daha aynı şey dahilin vakit ve para harcayayım .. Siz öğretseydiniz ..” ve tasını tarağını toplayıp kurstan ayrılacaktı .. Kursun kaybı olacakmıydı sizce ?? (yani öğrencinin ödeyeceği kurs ücretinden bahsediyoruz) 🙂

Dolayısıyla bu (gerçek) misalden de de anlaşıldığı üzere bu iş ağırbaşlı biçimde ticaret durumuna getirilmiş bulunmaktadır (hem de yabancı devlet da buna alet olmaktadır maalesef)..

BU NEDENLE  .. PARANIZIN VE HARCANAN EMEĞİN  DEĞERİNİ BİLİN LÜTFEN

(ve de en mühimi  vaktin değerini bilin)

Sevgili Ziyaretçiler … Sorularınız olursa buraya yazabilirsiniz .. Bunlara (iyi niyetli, içten ve akıllı olanlara) elimizden geldiğince cevap verip, yol göstermeye hazırız ..

Zaten bu pırıl pırıl yeni sitede sizlere İngilizce ile alakalı destek vermek istiyoruz .. Bu bölümde birçok çeviri egzersizleri .. dil  bilgisi ile alakalı hususlar ve sorularınıza cevaplar bulabileceksiniz.. umut ediyoruz .. Lütfen bize nihayetbaharel sorularınızı gönderin ve cevaplarıı takip edin (elimizden geldiğince yetişmeye çalışacağız)

 

Leave a Comment