İngilizce Bilmenin Faydaları Ne

İNGİLİZCE BİLMEK VE YARARI

1 –   İngilizce Özel ders ( Bireysel – İngilizce Özel ders )
2 –   İngilizce Özel ders – 4 kişilik gruplarla yapılan  İngilizce Özel ders )

İngilizce milletlerarası bir dil. Dünyanın her yerinde geçerli. İspanyolca ise dünyada önem kazanmış durumda. Türkiye’de çalışma yaşamındaki konular gereği aşağı yukarı her pozisyonda İngilizce geçerli olmaktadır. Özellikle dışa açılan, dış ticaret yapan firmalarda yabancı dil bilmek  doğal bir koşul olmaktadır. Hatta birkaç yabancı dil bilmek mühim duruma geldi. İtalyanca, Fransızca, Almanca, İspanyolca . İngilizce  bilinmesi gereken bir olgu haline geliyor, aranan pozisyonlarda, iş gereği, işin tanımı gereği ise ikinci ve üçüncü diller da tercih ediliyor. Otomotiv taraf endüstri alanında üretim yapan bir alıcımiz İhracat Satış -Müşteri İlişkileri Uzmanlarında kesinlikle  2 ya da 3 yabancı dil bilmelerini tercih ediyorlar. Bunlardan İngilizce   ise kesinlikle bilinmesi gereken lisan olmaktadır.
Japon kapitalli alıcılarımız ise aranan bütün pozisyonlarda İngilizceyi mutlaka bilinmesi gereken doğal bir olgu olarak kabul etmekte, Japonca bilmesi konusunda tercih belirtiyorlar.

Ambalaj sektöründe faaliyet gösteren lokal kapitalli alıcımız Çin’de kurduğu yeni fabrikası gereği Türkiye’den götüreceği profesyonellerde İngilizce ve Çince bilmesinin gerekli olduğuna dair anlaşmalara madde koyuyor.

Bilişim dalında  bir alıcımız ofis asistanlarının Arapça ve İngilizce bilmesini talep ediyor. Nedeni ise şirketin merkezinin Orta Doğu’da olması. Arapça bilmenin ise vatan dışı ilişkiler anlamında daha çok verimi ve sempati oluşturacağı düşüncesinden yola çıkıyorlar.

Kuyumculuk dalında olan alıcımiz ise hususiyetle dış satım departmanlarında min 2 – 3 yabancı dil bilmesini zorunlu  koşuyorlar. Rusya’da yatırım yapan firmalar ise tekrar İngilizce doğua fakat Rusça’da bilirse tercih nedeni olur diyor. Yöresel dilleri bilmek, irtibatın güçlendirilmesi, yeni irtibat  ağlarının oluşturulması şirketin varlığını ve devamını sağlamak, kültürü tanımak açısından çok mühim.

Özellikle vatan dahiline yönelik çalışan firmalarda  İngilizce , pozisyona bağlı olarak çok lüzumlu olmayabilir. Sırf moda olsun diye böyle duyurular veriliyor ve yabancı dil bilen elemanlar aranıyor ise bu doğru değil. Çünkü hem işe alınan kişi var olan dilını kullanamayacak, demotive olacak hem de maaş ve haklar bakımından da daha maliyetli olacaktır.

Yabancı dil bilmek vizyon getirir, profili güçlendirir, uluslar arası platformlarda daha etkin çalışmalara imkan sağlar, dünyaya açılmak, AB sürecinde hızla ilerlerken hususiyetle  İngilizcenin önemini vurgulamak isterim.

İş planı doğru yapılmalı, aranan öz geçmiş gereklilikleri net biçimde tanımlanmalı, pozisyona bağlı olarak yabancı dil seviyesi aranmalı.

Ülkemiz nihayet senelerde Aktif İş gücü piyasası olarak baktığımızda gelişim gösteriyor. Günümüzde İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca’nın tarafında Rusça, Arapça, Çince, Japonca gibi dilleri bilen kaliteli iş gücüne gereksinim giderek yükselmeye başladı. Çünkü sektörel gelişmeler, yeni yatırımlar, dışa dönük işlerin kurulmasından ve geliştirilmesinden dolayı bu tür personellere talep olmaktadır.

İngilizce Bilmenin FaydalarıYabancı dil muhakkak mühiş fakat iş deneysi önemsenmeli, pozisyon gereklerine göre İngilizce gerçekten gereksinimse ve gereksinim olacaksa aranmalı. Çalışan iş gücünün ise kendilerini geliştirmeleri, yabancı dil eksiklerini kapatmaya yönelik çalışmalarda bulunmaları , hususiyetle girişimcilerin, kendi işlerinin patronu olan kişilerin firmalarını daha yüksek seviyeye taşımaları bakımından en azından İngilizcenin geliştirilmesi gerektiğini savunuyorum.

Birçok yabancı iş adamı firmalarını temsilen ,Türkiye’ye gelip burada Türk şirketlerle işbirliği imkanlarını araştırıyor. Bu tür fırsatları somut bir neticeye dönüştürebilmek adına bu diyalogları sağlayacak en mühim güç ise yabancı dil bilmektir.

 

Leave a Comment