İNGİLİZCE ÖZEL DERS HAKKINDA DÜŞÜNCELER DEMETİ  

İngilizce Özel Ders Hakkında Düşünceler Paketi

1 –   İngilizce Özel ders ( Bireysel – İngilizce Özel ders )
2 –   İngilizce Özel ders – 4 kişilik gruplarla yapılan  İngilizce Özel ders )

Özel Grup İngilizce Dersi verilir .

Uzun yıllardır toplum içerisinde yaşadığım olaylardan derlediklerimle İngilizce öğrenmek konusunda insanların üçe ayrıldıklarını fark ettim .
A.  İngilizce öğrenmek için kesinlikle yurt dışına gidilmesi gerekir  kanısını taşıyanlar.
B. İngilizce öğrenmek için kursa gidilmesi gerektiğine inananlar.
C. İngilizce öğrenmenin tek yolu İngilizce özel ders almak kanısını taşıyanlar.

Bu teorileri tek tek inceleyelim.

A.Bu fikirde olanların haklı yanları olduğu kadar düşünemedikleri bazı yanlarda var. Yurt dışında İngilizce öğrenebilmek için hiç İngilizce bilmeyen bir kişinin yurt dışına çıktığını kabul edersek İngilizce öğrenmenin maliyeti çok yüksek olur. Her şeyden önce İngilizce öğrenmenin kolay bir iş olduğunu sananlara şunu hatırlatmak isterim . İngilizce öğrenmek çok zor bir iştir . Zaman , sabır , azim , çok çalışma gibi bir çok şey ister. Bu nedenle İngilizce öğrenmenin kolay olduğunu söyleyenler safdillik yapmış olurlar . Hele işin zaman isteyen yanı yurt dışına çıkmış bir kişinin en büyük sorunu olur. Uzun zaman yurt dışında yaşamanın ve tüm ihtiyaçlarını oradan karşılamanın ne kadar pahalı olduğu hakkında bir fikri olan var mı acaba. Yurt dışında İngilizce öğrenmek ancak ve ancak çok varlıklı insanların bir işi olur.

B.İngilizce kursta öğrenilmez. Kursta İngilizce öğrenmek için yurt dışındaki b,ir kursa katılmak ve orada uzun bir süre kalmak gerekir ki bunun maliyenin ne kadar yüksek olacağını yukarıda açıkladık.Yurt dışındaki kurslarda İngilizce öğrenilebilir. Çünkü gerek derslerin yapıldığı zaman boyunca kursun yapıldığı ortamda gerekse yurt dışında yapılan bir kurs olduğu için yaşanılan ortam içinde İngilizce konuşmak zorunda olunması ,yurt dışı kurslarda İngilizce öğrenme şansını arttıran bir faktördür ama işin mali boyutunu göze almak kaydı ile. Yurt içi İngilizce kurslarında İngilizce öğrenilmez zira bu kurslara gelen öğrencilerin % 90 dan belkide daha fazlası kurslara İngilizce öğrenmeye değil kendine arkadaş yada yaşayabileceği bir sosyal ortam bulmaya gelir. Eğer gerçekten İngilizce öğrenmek isteyen bu kalabalık gruplar içinde bir kişi varsa oda bu kargaşa ortamı içerisinde kaynar gider.

C. Yurt içinde yurt dışına gitmeden İngilizce ancak birebir yada teke tek dediğimiz İngilizce özel ders yöntemi ile öğrenilebilir. Çünkü kalabalık kursların sınıf ortamına oranla ders başına düşen hocanın öğrenci ile ilgilenme zamanı yüzde 500 daha fazladır. Ayrıca kalabalık ortamlarda hocanın verdiği ödevlerin yapımı kaynayabilir ama İngilizce özel ders  uygulamalarında bunu yapmak hemen hemen imkansızdır. Bir ders süresinin 45 dakika olduğu var sayılırsa bu 45 dakikanın sahibi İngilizce özel ders alan öğrencidir . Oysa bir sınıf ortamında ders alınsa vede sınıf 10 kişiden oluşsa 45 dakikanın  sadece 4,5 dakikası bir kişinindir.


İngilizce Özel Ders Hakkında Düşüncelerİngilizce Özel Ders Kurslara Oranla Pahalı mı ?

Bu konuda söylenebilecek pek bir şey yok ama kalabalık kurslardaki sınıf ortamlarında 8 yada 9 ayda biten konular
alındığında 4 yada 5 ayda bitebiliyor . Yani  zamandan kazanım % 100 olabiliyor . Elbetteki bu zamanın uzunluğu yada kısalığı öğrencinin çalışmaları ile doğru orantılıdır.

 

Leave a Comment