İngilizce Özel Ders Etkisi

İngilizce Özel Ders Hakkında Hikaye

1  –   İngilizce Özel ders ( Bire bir – İngilizce Özel ders )
2 –   İngilizce Özel ders – 4 kişilik gruplarla yapılan  İngilizce Özel ders )

İngilizce özel ders almak İngilizce öğrenmenin en iyi yolu dedi kendi kendine. O  gün kapıdan çıkarken karar verdi. Programlara katılacaktı .Önünden geçen ilk taksiye işaret etti ve Bakırköy e doğru hareket etti. Yıllardan beri İngilizce bilmediği için çektiği sıkıntıları karşılaştığı zorlukları düşündü. Hele dün, aynı departmandaki arkadaşı şirkete gelen bir telefon konuşmasına İngilizce olarak cevap verirken yüreği ” cız ” etmişti. İngilizce bildiği için yönetim kurulu başkanı ve diğer yönetim kurulu üyeleri tarafından el üstünde tutuluyordu. Patronun yurt dışı gezilerinde İngilizce bildiği için ona eşlik ediyor ve maaşından ayrı extradan tercümanlık hizmeti karşılığında ücret alıyordu. Bize ayda 100 lira zam yapmaktan kaçınan işveren ona zam yapmaktan kaçınmıyor hatta oldukça eli açık davranıyordu, İşininde garanti olması fazladan bir avantajdı. Geçen ay işten işlerin azalması nedeni ile işten bir kaç kişinin işten çıkarılacağı söylentileri şirkette yayıldığında,  her kesi bir telaş almıştı. Kolay mıydı bu devirde işten çıkmak ve yeni bir iş bulmak . Oysa o öyle miydi. Gayet rahattı. Kendisinin işten çıkarılmayacağını biliyordu.  Ortalıklarda gayet rahat geziniyordu ve yüzünde en ufak bir endişe izi bile yoktu. İngilizce bilmenin avantajlarını ve rahatlığını yaşıyordu. İşte o zaman karar vermişti kesinlikle İngilizce öğrenmeye. Neyi eksikti ondan. O da üniversite mezunuydu bende aynı üniversiteden mezunum diye düşündü,

Bakırköy e geldiğinde arabadan indi ama kafası karışıktı. İngilizce öğrenmek için nasıl bir yol izlemeliydi. Bir kaç kere konuşmalarda tanık olmuştu. Bazı arkadaşları İngilizce öğrenmek için kursa başladıklarını anlatıyordu. Bazıları da, kurslarda İngilizce öğrenilmez özel ders almak gerekli şeklinde fikir beyan ediyorlardı. Acaba hangisi doğru, daha kısa ve kesin yoldu. Bir kafeye girdi. Oturdu. Bir nes kafe söyledi kendisine ve düşünmeye başladı. İngilizce özel ders programlarına mı katılmalıyım yoksa, bir kurumda İngilizce kursuna mı katılmalıyım. Hesabı istedi ödedi ve kafeden çıkarak en yakındaki bir İngilizce kursuna doğru yöneldi. İçeri girdi kendisini çok bakımlı bir hanımefendi karşıladı ve İngilizce öğrenmek istediğini söyledi ona. Müşteri temsilcisi olmalıydı kız. Onu takip etti bir odaya girdiler ve İngilizce öğrenmek için  ne yapması gerektiği kursun kuralları, ders saatleri her şey anlatıldı. Teşekkür etti kalktı. Daha sonra yine geleceğini ama biraz düşünmek istediğini söyledi bakımlı mini etekli kıza. Dışarı çıktığında kafasına kızın söylediği bazı şeyler takıldı. Kurs 6 ay sürecekti ve kursa başladığında geri kalan aylar için senet yapılacağını söylemişti. Peki kursa başladıktan sonra verilen eğitimi beğenmezse yada bizzat kendi uyum sağlayamazsa ne olacaktı acaba ? Senetleri ödemek zorunda mıydı. Cep telefonunu çıkardı açtı ve internete girerek “İngilizce özel ders veren bir hoca yada İngilizce özel ders programlarının uygulandığı bir kurum aradı. Birebir İngilizce özel ders veren ve kişiye özel yöntemlerle İngilizce öğretildiğini yazan bir web sitesi buldu. Siteye girdi telefonunu ve adresini aldı. Yakındı. Gelmişken gidip bir konuşayım bakalım neymiş dedi kendi kendine ve verilen adrese doğru yürümeye başladı.


Adresini kolaylıkla buldu. kapıdan içeri girdi. Zili çaldı. Kapı açıldı. İçeri girdiğinde gördüğü manzara çok ilginçti. Çok sevimli , samimi ve iç açan bir mekandı. Kendisini karşıladılar ve kapısında hocanın adı yazılı bir odadan içeri soktular. Odada saçları bira ağarmış , gözlüklü ve güler yüzlü biri vardı. Dersleri veren hoca bu galiba diye aklından geçirdi. Hoca kendisini buyur etti bir şey içip içmeyeceğini sorduktan sonra direk konuya girdi.  Durumu anlattım ve kafamın karışık olduğunu İngilizce öğrenmek için neler yapmam gerektiğini bilmediğimi söyledim .  Bana en kısa, kestirme yoldan İngilizce özel ders alarak İngilizce öğrenmenin ne demek olduğunu ve bu özel ders sırasında neler yapmam ve neler yapmamam gerektiğini çok açık ve net bir dille anlattı.

Bu açıklamaları da dinledikten sonra, kapıdan çıktım yine bir taksiye binerek eve döndüm. Artık, İngilizce öğrenmenin ne biçim bir şey olduğu hakkında epey fikir edinmiştim. Şimdi sıra hangisini tercih etmeme gerektiğiydi. O gece akşam yemeğinden sonra odama gittim ve düşünmeye başladım. Hangi yoldan gitmeme gerekiyordu karar vermek zorundaydım ama bir süre sonra İngilizce özel ders alarak ve bu programlara katılarak öğrenmek mana daha mantıklı , kestirme ve kolay geldi. Kararımı verdim. Ertesi sabah ilk işim İngilizce özel ders veren hocayı aramak olacaktı. Ertesi sabahı zor ettim kahvaltıdan sonra hemen telefona sarıldım ve hocayı aradım artık ok yadan çıkmıştı ve karar verilmişti. Hoca beni beklediğini ve gelmemi söyledi. Beraberce program hazırlayacaktık. ama İngilizce özel ders alacağım için programların uygulanacağı gün ve saatleri bizzat ben kendim belirleyecektim.  Böylece işlerim de aksamayacaktı. Harika diye düşündüm ve hocayla konuşmak üzere hemen evden çıktım.

Leave a Comment