İngilizce Özel Ders Programı

İngilizce Özel Ders Program İçeriği

1  –   İngilizce Özel ders ( Bire bir – İngilizce Özel ders )
2 –   İngilizce Özel ders – 4 kişilik gruplarla yapılan  İngilizce Özel ders )

 

İngilizce özel ders konusunda İngilizce özel ders programları ile ilişkili yazılan tüm yazıları ya da bu konu hakkında yazılmış bilimsel yada kişisel yazıları okuma imkanına  sahip değiliz.Geçen günlerde İnternette gezerken ” neden İngilizce  özel ders ” başlıklı açıklayıcı bir yazı dikkatimi çekti.Üşenmedim okudum.Oysa bu tür yazıları yani  İngilizce özel ders programı hakkındaki yazıları pek okumam. Zira, ben ” İngilizcenin ancak ve ancak  İngilizce özel ders programları aracılığı ile öğrenileceğinden yanayım. Bu nedenle  korkarım bu tür yazıları okumaktan. Abuk subuk bir şey yazılır da üzülürüm diye.Çünkü, benim bu fikri savunmama bazılarının hiç bilmedikleri şeyler hakkında yaşamadıkları, bire bir karşılaşmadıkları ve hiç bir deneyimlerinin olmadığı konular hakkında yazı yazmaları gibi şeyler neden olmadı. Ben yıllarca İngilizce özel ders platformlarında İngilizce özel ders vererek ve yüzlerce öğrenci yetiştirerek   bu kanıya vardım.Yani , bire bir yaşadım savunduğum fikri. Gördüm. Etkilerini ve sonuçlarını bire bir yaşadım İngilizce özel ders denen eğitimlerin. Kaç tane hiç İngilizce bilmeyen ” yes ” yada ” no ” demekten yoksun kaç gence Özel ders İngilizce departmanlarda bunu öğrettiğimi ve öğretirken kullanılan  İngilizce özel ders programlarının nasıl uygulandığını ve bu programların içerisine kişisel deneyimlerinde katılarak bilgi ve deneyimin nasıl harmanlanması gerektiğini ve sonuçlarını gördüm. Kaç genç şimdi ,  İngilizce özel ders programı ile öğrendiği İngilizceyi kullanarak yaşamını kazanıyor bilen var mı ? Evet yukarıda sözü edilen deneyim ve bilgi harmanlanmasının ne olduğu ve bu harmanın  özel ders programlarında nasıl kullanılması gerektiği ve nasıl başarılı sonuçların alınabileceğini biraz açmak gerekir.


İngilizce özel ders dershanesinde İngilizce öğretirken bir şeyi yaşayarak ve uygulayarak öğrendim. İngilizce bilmek değil,  bilmeyen birine öğretebilmek gerçek öğretmenlik ve bu da çok zaman ve deneyim isteyen, bilgi birikimi, psikoloji gibi bilgilerle donanmış bir iş.Özel ders programları ile İngilizce öğretirken, çeşit çeşit bir birleri ile karakterleri aynı olmayan hatta bir birini hiç tutmayan karakterlere sahip yüzlerce öğrenci tanınır ve karşılaşılır. Evet,  İngilizce özel ders programı İngilizce öğretmek için güzel bir araç ta, tek başına yeterli değil. İngilizce özel ders programını  uygulayan kişi yani  öğretmen de bu eğitimde çok önemli bir faktör. Eğer ,programı uygulayan öğretmen uyguladığı İngilizce özel ders programının içine tuz ve karabiber olarak kendi bilgi ve deneyimin iyice yoğurarak katmazsa elde edilen ” HARÇ ” kesinlikle % 100 etkili olmayabiliyor ve temel sağlam atılmadığı için de bine yıkılabiliyor. Bu nedenle İngilizce özel ders programlarından istenilen olumlu sonucun alınabilmesi için harcı yapan İngilizce ustasının iyi, bilgili ve deneyimli bir usta olması gerekiyor. İngilizce ustası, İngilizce harcını iyi harmanlamamışsa istenen hedefe ulaşılmıyor. İngilizce özel ders programlarının uygulamasında öyle tür öğrenci karakterleri ile karşılaşılıyor ki,  öğretmenin bilgiyi nasıl, ne şekilde ve nereden vereceğine çok iyi karar vermesi gerekiyor. Çünkü her yiğidin yoğurt yiyişi bir birinden farklı. Kimi öğrenci,  İngilizce özel ders programının yavaş yavaş uygulanmasından kimi öğrenciyse programın bir an önce uygulanmasından hoşlanıyor ve konuyu ancak bu şekilde anlıyor. İşte konunun nasıl verilirse öğrenci tarafından algılanabileceğini  öğretmeninin bulması gerekiyor. İngilizce  özel ders programlarında,öğrencinin karakter ve algılamasına göre bilginin verilmesi çok önemli rol oynuyor başarılı olmada. Özetlersek İngilizce özel ders programlarının yanına kişiye özgü ifadesini de yerleştirmek bu durum da şart oluyor.


Yani bu İngilizce özel ders programını açıklarken ” kişiye özgü ve  özel İngilizce özel ders programı demek yada yazmak gerekli. Elbette, bunun yanında öğretme ya da öğrenme süresi vermek kesinlikle çok yanlış olur. Zira,  İngilizce özel ders programı kişiye özgü bir yapı ve karaktere sahipse, kişinin yapı, karakter ve algılaması eğitimin bitim sürecinde % 100 etkili olacaktır. Algılaması hızlı olanlar daha kısa süre de yavaş olanlarsa daha uzun sürede öğrenecektir. Özel ders programları hakkında daha söylenecek ve de yazacak çok şeyler var.

 

Leave a Comment