İNGİLİZCE ÖĞRENMEK İÇİN  İNGİLİZCE ÖZEL DERS ALMALI  

İNGİLİZCE ÖĞRENMEK İÇİN İNGİLİZCE ÖZEL DERS ALMALI MI

 

1 –  İngilizce Öğrenmek İçin İngilizce Özel ders ( Bireysel  İngilizce Özel ders )
2 –   İngilizce Öğrenmek İçin İngilizce Özel ders4 kişilik gruplarla yapılan  İngilizce Özel ders )

 

İNGİLİZCE ÖĞRENMEK İÇİN İNGİLİZCE ÖZEL DERS :

Yıllarca ilköğretim ve orta öğretimde İngilizce derslerini  aldıktan sonra liseden mezun olan ve İngilizce konuşabilen bir öğrenciye rastlandı mı acaba ?
Bu konuda dahada iddialı bir fikir ileri sürmek gerekirse üniversitede  eğitim aldıktan sonra gerçekten akıcı bir biçimde İngilizce  konuşabilen vede Formal English dediğimiz resmi İngilizce de istenilenleri yazıp istenilenleri okuyup anlayabilen kaç kişi bulabiliriz ? Tüm eğitimini İngilizce veren dil  dersleri dışında eğitim verilen dallarında İngilizce okutulduğu ODTÜ VE BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTELERİ ve benzerleri  haricindeki üniversiteler  İngilizce eğitimini tam olarak verebiliyorlar mı ?

Bu eksikliğin ve başarısızlığın temelinde yatan birçok nedenden biri  dikkat edilirse verilen derslerin İngilizce Öğrenmek İçin İngilizce Özel Ders değil kalabalık sınıflarda uygulanmaya çalışılması. Oysa kalabalık sınıflarda verilen İngilizce derslerinin birçok nedenlerden ötürü pek başarı şansı yoktur. İngilizce derslerinin verildiği sınıfların mevcudu 20 kişiyi geçmemelidir. Bu rakam bile ancak çok ciddi bir eğitim uygulamasının sonucunda başarılı olabilir. Ciddiyet denildiğinde 20 kişilik gruplara ders veren öğretmenlerin bu işe gönül vermiş gerçekten öğretmek isteyen ve bu amacı taşıyan  hocalar olması kastedilmektedir.

Yukarıda sayılanlar ve anlatılanlar elbetteki  eğitimdeki aksaklıkların ancak yüzde biridir ama en önemlilerindendir. Deneyimlerimize dayanarak Türkiye de  İngilizce öğrenmek için uğraşanların İngilizce Öğrenmek İçin İngilizce Özel Ders almaları vede bu işe gönül koymaları halinde bu çabalarının  gerçekleşebileceğini söylemeliyiz.

Neden İngilizce Özel Ders:

A. Sayısı fazla kalabalık sınıflarda  ders işlenirken öğrencilerin hocayı dinlememeleri ve konsantrasyon eksikliği yaşamaları ihtimali çok yüksektir. Aralarında ders dışı konuşmalar geçmesi büyük bir olasılıktır. Oysa İngilizce Öğrenmek İçin İngilizce Özel Ders alındığında ve İngilizce özel ders uygulamalarında İngilizce Öğrenmek İçin İngilizce Özel Ders birebir gerçekleştirildiğinden öğrencinin dersi, dinlemesi zorunludur. İngilizce Öğrenmek İçin İngilizce Özel Dersi dinlemekten kaçamaz.

B.Kalabalık sınıflarda  ders işlenirken, dersi anlamayan bir öğrencinin o kalabalık ortamda dersi anlamadığını söyleyebilmesi kendisine utandırıcı gelebilir ama İngilizce Öğrenmek İçin İngilizce Özel Ders         uygulamalarında tek başına olan öğrencinin hocasına anlayamadığı konuyu yada konuları sorma cesareti daha yüksektir.

C. Kalabalık sınıflarda  öğretmen sınıf mevcudunun tamamı ile ilgilenmek zorundadır . Bir dersin 45 dakika olduğu düşünülürse 10 kişiden oluşan bir sınıfta hocanın adam başı ilgilenme süresi 4,5 dakikadır . Oysa İngilizce Öğrenmek İçin İngilizce Özel Ders alındığında ve İngilizce özel ders uygulamalarında 45 dakikalık sürenin tamamı bir öğrenciye aittir. Bu nedenle kalabalık  gruplarla işlenen bir ünite ders 5 – 6 ders sürerken özel ders uygulamalarında aynı ünite en fazla 2 derste sona erer.

İngilizce Öğrenmek İçin İngilizce Özel DersD. Kalabalık sınıflarda Speaking ( Konuşma ) dersi işlendiği düşünülürse bir ders boyunca bir öğrenci ancak bir cümle kurabilir oysa İngilizce Öğrenmek İçin İngilizce Özel Ders   programlarında İngilizce cümle kurma sayısı kalabalık sınıflardan 10 kere daha fazladır. Yani kalabalık sınıflardaki bir öğrencinin ders süresince  bir cümle kurabilmesine karşın İngilizce özel ders programlarındaki öğrenci 10  cümle kurma imkanına sahiptir.

E. Kalabalık sınıflarda öğrenci verilen ödevleri yapmayabilir Kalabalık sınıf psikolojisinin etkisi ile aleyhine olan bu durumu yaşayabilir vede bu hocanın gözünden kaçabilir. Oysa İngilizce Öğrenmek İçin İngilizce Özel Ders programı ile birebir ders yaptığınız İngilizce özel ders programında buna imkan var mı siz karar verin ?

 

Leave a Comment