İngilizce Öğrenme Metotları Hakkında Bilgi

İNGİLİZCE ÖĞRENME YÖNTEM VE SİSTEMİ

1 –   İngilizce Özel ders ( Bireysel – İngilizce Özel ders )
2 –   İngilizce Özel ders – 4 kişilik gruplarla yapılan  İngilizce Özel ders )

İngilizce Öğrenme Metotlarının, ilki  “Detayı kaçırma”: İngilizceyi bir kursta ya da okulda öğreniyorsan,  ilk yapılması gereken  dersleri kaçırmamaktır. Süreklilik şart.

2) “tekrar bu işin olmazsa olmazıdır”: her gün eve gittiğin zaman kesinlikle o gün öğrendiğin şeyleri tekrarla .. Bu şekilde  öğrendiklerini pekiştirebilir, kavramakta zorluk çektiğin noktaları not alabilir ve hocanıza henüz bilgilerin tazeyken sorularını yöneltebilirsin.

3) İngilizce öğrenme metotlarının en önemlisi “cümleler kurmaktır”: Öğrendiğin  dilin bütün kelimelerini kısa bir zaman diliminde  elbette belleğine yazamazsın. Fakat kelime dağarcığını geliştirmek için de elinden geleni yapmalısın.İlk aşama , öğrendiğin yeni kelimeleri kullanarak cümle kurmak.

4) “Soru sormaktan korkma “: Öğrenme aşamasında, zaman zaman  konuyu anlamamak bir insan için çok normal. Bu gibi durumlarda senden başka kimsenin anlamadığına dair sınıfta hiç kimseden bir ses çıkmıyorsa, kendini aptal gibi hissetme. Derhal parmağını kaldır ve anlamadığın yeri sor.


5) “yanlış yap”: pratik yapmak, öğrenmenin en önemli aşamasıdır. Bu nedenle kesinlikle “yanlış yapacağım” diyerek utanıp çekinme. Kelimeleri bilmesen bile , derste çat pat konuşmaya çalış. Şunu unutma, Önemli olan ilk etapta derdini anlatabilmen .

6) İngilizce öğrenme metotlarının önemlilerinden biri de “okumanı geliştir”: Okuma becerini geliştirmek için İngilizce dergi ve gazeteleri takip et ve okumaya çalış. Bu şekilde , bir yandan İngilizce öğrenirken, diğer yandan da İngilizlerin kültürünü öğrenebilirsin.

7) İngilizce öğrenme metotlarının diğer önemli bir yanı da “İngilizce yazı yazmaktır”: Öğrendiğin dilde günlük yazmak, okuduğun bir kitabın özetini ingilizce çıkartmakya çalışmak veya seyrettiğin bir filmi yorumlayarak ingilizce  yazmaya ulaşmak, dilini geliştirmene yararlı olacaktır.

8) “ortamlara gir”: Öğrenmek istediğin İngilizceni arkadaşlarınla konuşarak geliştirebilir, yabancıların takıldığı kafelere giderek onların ortamlarına katılabilirsin. Mesela.Sultanahmete yada Sultanahmet çevresindeki yada meydanındaki kafelere giderek oralarda oturarak ,bulunan turistlerle İngilizce konuşmaya çalış.

9) “izle, dinle”: Eğer koşullar elverişli ise  mutlaka yabancı kanalları takip et. Ayrıca, dvd’de film seyrederken seyredeceğin filmlerin İngilizce olmasını tercih et. İngilizce müzik dinlemeyi de ihmal etme. Doğru düzgün bir şey anlayamıyor musun? kaygılanma , bu problemi yaşayan yalnız sen değilsin! zamanla kulağın alışacak ve bir süre sonra pek çok şeyi anladığın fark edeceksin. Hem bu telaffuzunun  gelişmesine de fayda sağlayacak .

10) İngilizce öğrenme metotlarının bir diğeri de “devamlı sözlük kullanma”: İngilizce öğrendikçe yavaş yavaş seviyene göre kitaplar okumaya başla. yalnız, bilmediğin kelimeler için her seferinde sözlük açmak yerine, cümlenin gidişatından ne demek olduğunu anlamaya  çalış. Devamlı bir biçimde sözlükten kelime bulmaya uğraşmak, kısa süre sonra canı sıkacağı gibi keyifli bir okuma aktivitesini de sıkıntıya  dönüştürebilir.

 

Leave a Comment