İngilizce Dersi ve Çocuklar konusu incelendiğinde, çocukların İngilizce Dersi ve Çocuklar olgusu ile ilk tanıştıkları.

İngilizce Dersi ve Çocuklar Hakkında

ÇOCUKLARIN İNGİLİZCEYE İLGİSİ

1 –   İngilizce Özel ders ( Bireysel – İngilizce Özel ders )
2 –   İngilizce Özel ders – 4 kişilik gruplarla yapılan  İngilizce Özel ders )

Bir çok yerde İngilizce Dersi ve Çocuklar sohbetlerde geçer. İngilizce Dersi ve Çocuklar konusu incelendiğinde, çocukların İngilizce Dersi ve Çocuklar olgusu ile ilk tanıştıklarında nasıl kıkır kıkır güldüklerini fark etmeyen yoktur herhalde. Çocukları İngilizceye olan yaklaşımları çok ilginç . Hiç anlamadıkları halde konuşulan dilin bir şeyler anlatan dil olduğunu hemen anlamaları onların bu konudaki yetişkinlerden olan farkı. Yabancı ülkelerde görev alan ve çocukları ile birlikte bu ülkelere giden diplomatlar yada devlet görevlilerinin çocukları bu yeni  ülkeye taşındıklarında kısa bir süre sonra o ülkenin dilini, kendi ana dili gibi kullanmaya başlarlar ama yetişkinler bunu bir türlü başaramaz . İngilizce Dersi ve Çocuklar durumu tartışma konusu olduğunda, çocukların özel bir algılama kabiliyeti olduğu ve büyüdükçe bu kabiliyetlerini kaybettikleri öne sürülürdü. Bizim eğitimcilerimiz diyorlar ki; yetişkinler İngilizce Dersi ve Çocuklar eğitiminin aksine dilleri doğal olarak öğrenmek yerine, kendilerine öğretilmesini ve bu konuda eğitim almayı tercih ederler. Bu nedenle yetişkinlerle çocuklar arasında bir anlayış farkı vardır. Elbette bu anlayış farkını doğuran çocuğun bilinçsizliğidir. O sadece yaşadığı ortamı değerlendirir ve algılamaları ile ortama uyum sağlar ki bu da İngilizce Dersi ve Çocukların olaya yaklaşımı ve ortam içinde konuşulan dil ile olur


Yaşları ilerledikçe ve okul çağına dönüştükçe İngilizce Dersi ve Çocuklar artık bir eğitim isterler İngilizce öğrenmek için. Hatta , onların çok güzel bir sözü vardır. İngilizce ile ilgili bir şey sorduğunuzda eğer yanıt veremezlerse ” biz bunu daha görmedik ” derler ki işte bu durum onların da artık İngilizce dilini eğitimle  kavrayabildikleri çağa geldiklerinin bir belirtisi olur.


Bu çocukların ilköğretim sıralarında 4.cü sınıftan 7.inci ve 8.inci sınıfa kadar olan İngilizce tutkuları, öğrenirken aldıkları keyif ve heyecan lise yılları başladığında acaba neden yok olur ? . Bu hiç düşünüldü mü ?. Bunun nedeni tamamen uygulanan eğitim sistemi ve sistemin yanlışlarıdır. Çünkü, lise eğitimi başlara başlamaz  çocukların kafasına yerleştirilen tek düşünce üniversite sınavını kazanmak olur. İşte bu düşünce, çocukların İngilizceden uzaklaşmasına ve sadece üniversite sınavlarını kazanmak için gerekli olan dersleri çalışmaya odaklar. Ne kadar yanlış. İngilizce dersi artık çocukların sadece sınıfı geçmek için 2 almaları gereken bir ders olur çıkar. Çocuklar yalnızca bölüm derslerine önem verir olurlar. Kafalarındaki tek düşünce üniversite sınavını  kazanmak, ailelerini mutlu etmek ve bir üniversiteye kapağı atarak sorumluluklarından kurtulmak şeklindedir. Onun için artık varsa yoksa üniversite sınavıdır.


İngilizce Dersi ve ÇocuklarOysa, kazın ayağı hiç de onların sandığı gibi değildir. Zira, tüm üniversitelerde bir yıllık İngilizce hazırlık sınıfı vardır ve bu hazırlık sınıfının sonunda onları dev gibi bir proficiency sınavı beklemektedir. Bildiklerinin aksine hiç sanmadıkları kadar zor bir sınav onları bekler. Ülkemizde eğitim alan insanlarda dahil İngilizce hakkında yeterli bilgiye sahip değildir. Herkes bildikleri ve okulda kendilerine öğretilen İngilizceyi İngilizce sanır ama bu çok büyük bir yanılgıdır. Ayrıca, hazırlık sınıfı okuyacakları için yıl sonunda öğrendikleri ile proficiency sınavını vereceklerini sanırlar ama bu da çok büyük bir yanılgıdır. Çünkü, proficiency sınavında başarılı olabilmenin tek yolu en az upper-intermediate seviyesinde İngilizce seviyesine sahip olmaktır. O da sınıf geçmek için öğrenilmiş sınavlarda 2 alınmış bir upper-intemediate değil gerçekten tüm bilgilerin özümsendiği ve gerektiğinde kullanılabilen bir upper-intermediate seviyesidir bahis konusu olan. Ancak bu düzeyde İngilizce bilgisi olan bir insan bu sınavda başarılı olabilir. Başarılı olabilir deniyor yani olamayabilirsinizde. Bu bilgiyle bile çok çalışmanız gereken bir sınavdır proficiency sınavı. Bir kişinin bu seviyede İngilizce bilmesi için okul yılları olarak düşünülürse 8 yıl eğer bire bir dışarıdan özel İngilizce dersi alırsa, haftada 3 gün ders almak koşuluyla 1,5 – 2 sene gereklidir. Şimdi, yıllarca İngilizce dersine hiç önem vermemiş 100-150 kelime birkaç tense bilen bir öğrencinin 6 ay hazırlık sınıfında eğitim olarak tüm anlatılanları anlayabileceğini ve başarılı olabileceğini düşünebilirmisiniz.
İşte bu makalede anlatılmaya çalışılan olgu bu. Ailelerin yanlış yönlendirmelerini ve okullardaki İngilizce eğitimin hatalarını çocuklar bu hazırlık sınıflarında çok çekerler. Proficiency sınavını vermek için uğraşır didinirler. yazık değil mi bu çocuklara.

 

Leave a Comment