İŞSİZLER AÇISINDAN İNGİLİZCE

İngilizce, Çağdaş Dil

1 –  İngilizce Özel Ders ( Birebir İngilizce Özel Ders )
2 – İngilizce Özel Ders ( 4 Kişiden Oluşturulan Gruplarla İngilizce Özel Ders )

İngilizce, çağımızın yıldızı oldu. Bilene çok şey kazandıran İngilizce, bilmeyeni ağlatan ve üzen İngilizce. Önemini bilmeyene ne kadar önemli olduğunu anlatan olgu, İngilizce. Bilenle bilmeyen hiç bir olur mu ? İngilizce  bilenin rahat iş bulduğu, para kazanabildiği, İngilizce bilmeyenlerin ise iş bulmak için uğraştığı bir araç.

Son zamanlarda, İngilizce bilmeyenler, öyle olaylarla karşılaşır oldular ki, mutlaka İngilizce  öğrenmeleri gerektiğinin farkına vardılar. Ülkemizde genç işsiz  sayısının çok olduğu ve giderek de arttığı herkes tarafından bilinen bir gerçek. yazılı ve görsel medya bu durumun ne kadar önemli olduğunu anlatan çarşaf, çarşaf makaleler yayınlar oldu.Hele, bu genç işsizler ordusunun büyük bir bölümünün üniversite mezunu olduğu düşünülecek olursa, durumun ne derece kötü olduğu  iyice ortaya çıkar. Ben inanıyorum ki, bu işsiz çocuklara İngilizce öğretilse, bir çoğu rahatlıkla iş bulabilir zira, şundan da eminim ki çoğu İngilizce bilmiyor ve  İngilizce bilmedikleri içinde iş bulamıyorlar. Elbette, başka nedenler de var. Bir çoğu ülkemizde geçerliliği pek olmayan daha işin başında mezun olduklarında, mezun oldukları alanla ilgili bir iş sahası olmadığından iş bulamayacaklarını bile, bile gittikleri üniversiteleri bitirmişler. Ama , inanıyorum ki, her şeye rağmen bu çocuklar İngilizce bilse, yinede hayatlarını kazanabilecekleri bir işleri olur. Yapmaları gereken en kısa sürede İngilizce öğrenmek için harekete geçmek ve çok ciddi ve disiplinli bir çalışma ile bu işi bitirmek.

Öyle, çocuklar biliyor ve tanıyorum ki, üniversite mezunu değiller sadece liseyi bitirmişler ama bildikleri İngilizce ile iş bulmuşlar ve rahat bir biçimde yaşamlarını sürdürüyorlar. Şu an , ülkemizde İngilizce bilen eleman arayan  çok iş yeri var. Bu tür firmalar insanın üniversite bitirip bitirmediği ile ilgilenmiyor. Onlar sadece, İngilizce bilen insan arıyorlar. Bu tür birini bulduklarında iş veriyorlar.

Tüm bunlardan ortaya çıkan gerçek, İngilizce bilmek iş kapılarını açan bir anahtar. Anahtarı olan eve girebiliyor olmayan dışarıda kalıyor. Bu nedenle, tüm işsiz gençlerimizin bu sihirli anahtara sahip olabilmesi için İngilizce öğrenmesi gerek.

İngilizce öğrenmek isteyenlere, ama gerçekten öğrenmek için hareket edenlere tavsiyem, kalabalık gruplarla İngilizce ders veren kurumlara baş vurmayın. daha çok grup dersleri verseler bile az sayıda gruplar  oluşturan kurumlara baş vurun. Çünkü, bu kalabalık gruplarla İngilizce ders yapan kurslarda, sınıfı giren öğrencilerin % 99 u derse sadece sosyal amaçla katılıyor, İngilizce  öğrenmek için değil. Bu nedenle de ciddi olarak İngilizce öğrenmek isteyenler çok rahatsız oluyor bu durumdan.

Oysa, kalabalık olmayan 4 kişiyi geçmeyen gruplarla İngilizce ders yapanlar, daha rahat bir eğitim alıyor ve sayı az olduğundan bunun getirilerinden yararlanıyor. Bir örnek  vermek gerekirse, kalabalık gruplarla yapılan İngilizce derslerde, öğrenci kolay, kolay anlamadığı bir şeyle karşılaşınca, soru sorma fırsatı bulamaz. Oysa, küçük gruplarla yapılan İngilizce derslerde bu fırsat bulunur. Bu tür bir İngilizce eğitimde, her zaman için amaca ulaşmak mümkün olabilir.

İngilizceFakat gerçekten kesin bir sonuç alınmak istenirse üçe beşe bakmadan özel ders almak İngilizce öğrenmek açısından en kestirme, kısa ve garantili yöntemdir. Yalnız bu yöntemin bir sakıncası var, gerçekten kalıcı bir şekilde İngilizce öğretebilen bir hoca bulmak. Bu tür bir İngilizce hocası bulmak içinde, internette aramak daha çok daha önce bu şekilde eğitim vermiş ve başarılı olmuş bir hocayı tavsiye yolu ile aramak ve bulmak. Çevreye sormak ve araştırmak gerekli. İnternet yolu  ile bir İngilizce hocasına karar verilirse, hocanın referanslar sayfasına bakarak,  direk hoca hakkında bilgi alabileceğiniz birilerinin olup olmadığını araştırmak gerekli, Zira, referans sayfalarında çoğunlukla, Ahmet oğlu Mehmet gibi isimler var. Direk telefon numarası olan konuşabileceğiniz biri var mı ona bakmak gerekir.

Leave a Comment