İngilizce bilmenin hatta İngilizceye iyi hakim olmanın ve kullanmanın meslek sayıldığı bir dönem yaşıyoruz.

İngilizce Çağdaş Dil

İngilizce en Yaygın dil

1 –   İngilizce Özel ders ( Bireysel – İngilizce Özel ders )
2 –   İngilizce Özel ders – 4 kişilik gruplarla yapılan  İngilizce Özel ders )

İngilizce, dışında toplumda yan yana gelen gençlerin sohbet konularını izlediğinizde, konuşulan gençlik sorunları arasında İngilizce, ve iş konusu birinci sırada geliyor şu aralar. Ama çoğununda yakındığı konu iş bulmakta zorluk çekmek yada bulunan işlerde ücret azlığı, Ama bu konuların  her ikisinin de nedeni belli. İngilizce bilmemek.

Üniversite bitirmiş bu gençlerin çoğu İngilizce bilmiyor. Oysa artık öyle bir çağda yaşıyoruz ki gelişen teknolojinin de etkisi ile İngilizce her konuya girmiş durumda.  Elbette ki kendi dilimizden vazgeçmeyeceğiz ama çağ ne gerektiriyorsa onuda yapmak zorundayız. Çağımız İngilizce ile sıkı sıkıya bağlı. O halde çalışan yada çalışmak isteyenler İngilizce bilmek İngilizce bilmeyenlerde  işlerini sağlama almak ve işlerini kaybetmemek için İngilizce öğrenmek zorunda.

İngilizce bilmenin hatta İngilizceye iyi hakim olmanın ve kullanmanın meslek sayıldığı bir dönem yaşıyoruz. Böyle bir dönemde tek yapılacak şey, çağa ayak uydurmak ve yakalamak gerek. Bunu yapmanın yolu da İngilizce bilmek bilmiyorsak öğrenmekten geçer. İngilizce öğrenmek için ne yapmalıyız gibi bir soru akla gelebilir ama bu ayrı bir konu ve ayrı bir makale olarak bu konuda ki fikirlerimi de yazmam gerekir. Biz burada İngilizce neden bilmek zorundayız konusunda fikir beyan ediyoruz.

Düşünün, internete giren ve internetle haşır neşir olan küçük bir çocuğun bile, en azından internette geçen İngilizce deyim ve kelimeleri bilmesi gerekir. Yoksa,İngilizce olmadan internette bir adım bile atamaz.

Bir iş adamının ticari amaçlarla yurt dışına çıktığını hayal edin. İngilizce bilmiyorsa yanında , konuşmaları yapabilmesi için bir tercüman götürmek zorunda kalacaktır. Toplantılarda yapılan İngilizce konuşmalarda, götürülen bu İngilizce tercümanının sizin için çalıştığına yada sizin lehinize konuşmalar taptığına nasıl inanacaksınız. ? Bilinen bir gerçek ve yaşanan bir gerçek var. İngilizce Tercümanları bu konuşmalar sırasında öğrendikleri bu bilgileri başka firmalar sattıkları bir gerçek. Bir kaç kez bu tür olaylar duydum.
Kanımca,bu işin en doğrusu, iş adamlarının İngilizce bilmesi ve ticari konuşmaları bire bir İngilizce olarak kendilerinin yapmalarıdır.

Bir doktor düşünelim. Mesleği ile ilgili gelişmeleri nasıl takip edebilecek.Duyumlarıma göre, tıp dalında yeni bir gelişme olduğunda, bu yenilikle ilgili çıkan makale  ve yazıların yaklaşık % 99 u İngilizce yayımlanmakta. İngilizce bilmeyen bir doktorun mesleğinde ki İngilizce gelişmeleri ve İngilizce yenilikleri İngilizce, olmadan nasıl takip edebileceğini kendimize sormak gerekir.

Özetle, gelişen teknolojik çağa ve döneme ayak uydurmanın tek yolu İngilizce bilmektir. Ayrıca, İngilizce bilenlerin çok daha rahat iş bulabildikleri de unutulmamalı.

Leave a Comment