Toplumda Yapılan Ielts Dedikoduları

Ielts Dedikoduları Hakkında Yorum

1 –   Ielts Özel Ders  ( Bire bir   Ielts Özel Ders )
2 –  Ielts  Özel Ders  ( 4 kişilik gruplarla yapılan  Ielts Özel Ders )

IELTS dedikoduları, toplum içinde yapıldığında ve dikkate aldığınızda, IELTS in gittikçe daha saygınlık kazandığını, daha güvenilir kabul edildiğini ve  IELTS sınavından alınan ” score ” un alanlara daha fazla gurur verdiğini fark edersiniz. IELTS  dedikodularından diğer bir tanesi de  ; IELTS in giderek ülkede saygınlık kazanmasının bir göstergesi de, hazırlık sınıfı eğitimi veren üniversitelerin bu sınıftan muafiyet kazanabilecek aday öğrencilerden IELTS den alınması istenen ” score ” dur. Çoğu üniversite artık IELTS den alınan sonuçları hazırlık muafiyeti olarak kabul ediyor ve bunun içinde bu sınavdan alınan ” score ” u değerlendiriyor ; şeklinde gerçekleşiyor.


Yapılan IELTS dedikoduları arasında,IELTS sınavını gerçekleştiren kurumlar hakkında. Bu kurumların sınavlarda gayet ciddi davrandıkları hiç kimseye ayrıcalık yada imtiyaz tanınmadığı ve yapılan sınav ve elde edilen sonuçların bu nedenle çok güvenilir olduğu şeklinde. Ayrıca, sınavın konuşma bölümünün birebir ve bizzat kurumların kendi hocaları aracılığı  ile gerçekleştirilmesi de sınava girenlerde sınava karşı bir saygınlık ve buna bağlı olarak bir heyecan yaratmakta. Sınavın bu şekil ve ciddiyetle sürdürülmesi halinde, ülkede yapılan diğer tüm akademik sınavların yerini almasından ve uygulanmasından bazı çevreler çekiniyor. Zira, IELTS İngilizce seviyesini gerçekten gerçeğe en yakın biçimde ölçümleyen bazı eksiklerine rağmen tek sınav. Kanımca, bu eksiklikte eğer iyi incelenirse sınavı hazırlayanlar tarafından giderilebilir. Eğer buda yapılırsa IELTS sadece ülkemizde değil tüm dünyada bir numaralı bir sınav olur ve diğer sınavlar onunla rekabet dahi edemez.


Ielts in giderek gelişmesi ve tüm ülkelerde tercih edilen bir sınav olarak yaygınlaşması elbette beraberinde bir takım hem hoş hemde nahoş olayları getirmekte ve IELTS dedikoduları başlamakta. Örneğin, bir çok üniversite,kurum ve kuruluşlar IELTS sınavının benzerini uygulamaya çalışmakta ama becerememekteler. Bu durum, IELTS için bir saygınlık belirtisi olmakla birlikte bir tehlike de arz eder. IELTS  içerik olarak belki taklit edilebilir ama uygulaması taklit edilemez sanırım. Çünkü, IELTS dedikoduları yapanlar bunu yapmak büyük bir organizasyon becerisi ve aynı zaman da bu organizasyonu kusursuz, eksiksiz ve sürekli uygulayan kaliteli ve bu işi bilen ciddi elemanlardan meydana getirilmiş bir kadro gerektirdiğini söylüyor.. Bu kadar büyük bir organizasyonu uygulayabilecek ve gereken kadroyu ve bunu ilk başlarda finanse edecek kişileri bulmak imkansız gibi görünüyor.

 

 

 

Leave a Comment