Çocuklara İngilizce, eğitimi ile  ikinci bir dil öğrenme yaşı eskilerde olduğu gibi değil sanıldığından çok daha erken yaşlarda başlıyor.

 ÇOCUKLARA İNGİLİZCE DERSLERİ

Çocuklara İngilizce Program İçeriği

1 –   Çocuklara İngilizce Dersleri ( Bireysel – Çocuklara İngilizce Dersleri )
2 –   Çocuklara İngilizce Dersleri – 4 kişilik gruplarla yapılan  Çocuklara İngilizce Dersleri )

Çocuklara İngilizce, eğitimi ile Çocuklara İngilizce,  ikinci bir dil öğrenme yaşı eskilerde olduğu gibi değil sanıldığından çok daha erken yaşlarda artık çocuklar ikinci bir dil İngilizce öğrenmeye başlıyor.. Ana okullarında,  sosyal gruplarda çocuklara İngilizce eğitimi en az oyun dersleri kadar gözde bir ders haline geldi. İngilizce öğrenmek isteyen yetişkinlere  basit, hızlı ve doğru dil öğrenmeyi hedef edinen İngilizce Akademik Eğitim çocukların İngilizce eğitimini benimsemesi ve ileride iyi bir seviyede  İngilizce bilgisine sahip olması ve sahip olduğu bu bilgiyi kullanabilmesi için Çocuklara İngilizce konusunda önerilerde bulundu. Çocuklara İngilizce için İngilizce Akademik Eğitimin Kurucusu  İbrahim Şahin çocukların ikinci bir dil öğrenmesi ( İngilizce )  açısından nasıl yararlı olabileceği konusunda velilere önerilerde bulundu.

İngilizce Öğrenme Yaşı Ne Olmalı ?

Çocuklar 3  yaşından evvel Çocuklara İngilizce eğitimi almalı ve   İngilizce öğrenmeye başlamalı. Umumiyetle İngilizcenin etkin bir biçimde kullanımı yani  Çocuklara İngilizce  4 üncü yaşa girdikten sonra mümkün oluyor ancak 3 yaş evvelsi çocuklar İngilizce ile  ne kadar çok muhatap olurlarsa dili konuşmaları o kadar basit oluyor. 0-3 yaş arasındaki bebekler bile anne dili dışında İngilizce ye  maruz kalırsa “aynı anda öğrenme” denilen metot ile hem ana dilini hemde İngilizce  öğrenebiliyor. Dolayısı ile doğumdan sonraki dönem içinde , en azından bebeği öğretilmek istenen dile maruz bırakarak, onunla konuşarak ve müzik dinleterek İngilizce öğretimi başlatılabiliyor. Bebeklere söylenebilecek ya da dinletilecek İngilizce ninni bile çocukların İngilizceyi hafızalarına kaydetmelerini sağlıyor.

Bu süreçte anne ve babalar çocuklara nasıl yardım etmeli?

1. İngilizce öğrenmesi istenilen çocukların yaşlarına uygun olarak  değişik yapıda teknikler kullanılabilir; henüz yeni doğmuş bir kaç aylık bir bebeğe İngilizce konuşarak, müzik dinleterek ve ninni söyleyerek bebeği İngilizce ile tanıştırabiliriz.

2. Çocuklara İngilizce derslerinde ve Çocuklara İngilizce eğitimde  yavaş yavaş kelimeleri söylemeye başlayan  çocuğa ise her gün İngilizce bir kelime öğretilebilir. Çocuklara İngilizce derslerinde çocuğun yaş durumuna ve göstereceği gelişmelere bağlı olarak  seviye, eğlenceli yollarla azar yükseltilebilir.

3. Çocuklara İngilizce derslerinde   maruz kalacağı rahat bir ortam hazırlamaya çalışın. Televizyonda çocuğunuza uygun İngilizce bir şov bulup dinlemesini sağlayın. Sesler, kelimeler yavaş yavaş çocuğunuzun kalıcı hafızasına yer edecek 

4. Çocuğun İngilizce bilen ve konuşan  bir bakıcısı varsa, ondan çocuğunuzla yalnızca ve yalnızca İngilizce konuşmasını isteyin. 2-3  yaşlarındaki çocuklar duydukları sesleri taklit etmeye çok eğilimlidirler ve bundan büyük keyif alırlar ve göreceksiniz kısa vakit dahilinde bakıcısının kullandığı İngilizce kelimeleri  söylemeye başlayacaklar.

5. Çocuk her yeni kelime  öğrendiğinde, o kelimenin İngilizcesini de söyleyin. Örnek vermek gerekirse, çocuğunuz o gün ”kedi ” kelimesini öğrendi, ona aynı gün ”cat” kelimesini de öğretin.

6. Çocuklara İngilizce derslerine Basit şeylerden başlayın. Alfabe, hayvanlar, renkler, eşyalar, hitaplar gibi. Bunu yaparken Google’u kullanmanızı tavsiye ederim. http://translate.google.com.tr/ adresinde Türkçe bir kelime veren, İngilizce karşılığını sesli olarak birkaç kez tekrar edin. Örneğin ”at” kelimesini , İngilizceye çevrilmiş durumunu sesli olarak üst üste birkaç sefer çocuğunuza dinletin.

7. Çocuklara İngilizce eğitimde yeni bir kelime öğretirken bütün duyularını kullanabilirsiniz. Bu, öğrenilen kelimenin çok daha kısa sürede öğrenilmesini ve çok daha kalıcı olmasını sağlar. Örneğin çocuğunuza ELMA yediriyorsunuz, o an ”APPLE’ kelimesini öğretin. Ya da ”Köpek” kelimesini öğretiyorsunuz, bir oyuncak köpek, ya da Google görsellerden bir köpek resmi gösterin, kar yağan  bir günde ”kar” kelimesini öğretin ve bu kelimeyi tekrarlarken yağan karı çocuğa gösterin

8. Çocuklara İngilizce verildiği zaman tekrarlar çok çok mühimdir. Bir çocuğun anne dilini öğrenmesini düşünün; başka her hangi bir dil bilmediğinden ötürü duyduğu sesleri gördüğü durumlarla bağlantı kurarak hangi durumda ne söylendiğini anlar ve bunun da vakit alması doğaldır. ”Gel” kelimesi ile ”gelmek” eylemi arasındaki bağlantıyı kurması açısından bu kelime ve durumla sürekli  karşılaşmış olması lazımdır  mesela. Henüz kendi dilini  dahi konuşamayan bir çocuğun Çocuklara İngilizce ile İngilizce  öğrenirken de durumu aynıdır. Bir kelimeyi öğrettiğiniz vakit bunu sürekli tekrarlayın. Bir gün evvel http://translate.google.com.tr/ ile öğrettiğiniz 2-3 yeni kelimeyi, bir ertesi gün tekrar hatırlatın, sonraki aşamalarda yavaş yavaş yeni kelimelere geçin.

Çocuklara İngilizce9. Kelime oyunları oynayın. Mesela, daha evvel İngilizcesini öğrettiğiniz hayvan oyuncaklarını odanın türlü yerlerine koyun ve  İngilizcesini söyleyerek size getirmesini isteyin. Çocuklara İngilizce eğitiminde Oyun oynayarak öğrenmek çocukların en zevk aldığı şeydir.

10. Sosyalleşmek dil öğrenirken oldukça mühim. Çocuklara İngilizce için Dil öğrenen başka çocuklar ve aileleriyle çocuklarınızın öğrendiklerini paylaşabilecekleri sosyal ortamlarda görüşün ya da bu biçimde sosyal ortamları siz bizzat kendiniz hazırlayın.

11. Sabır etmeye alışın. 

 

Leave a Comment